• 13 czerwca 2024

Po ponad roku od pandemii koronawirusa, wiele osób korzysta z możliwości pracy w domu. Jeśli szukasz nowej pracy, możesz odkryć, że wiele firm zatrudnia do pracy na odległość. Jest to prawdopodobnie umowa na czas nieokreślony. Poza wzrostem ilości stanowisk przyjaznych dla osób pracujących zdalnie, kilka branż ogłasza możliwości pracy na odległość.

Eksperci spodziewają się, że zapotrzebowanie na pracowników zdalnych może się zmniejszyć w miarę jak kraje będą kontynuowały swoje wysiłki w zakresie szczepień. Jednakże pracownik zdalny może być stałym elementem świata pracy przez wiele lat, ponieważ firmy zdają sobie sprawę z jego zalet. Jeśli szukasz pracy przyjaznej pracownikom zdalnym, zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami zawartymi w poniższym artykule.

Wyrzuć z głowy to, co wiesz o polowaniu na pracę

Jako osoba poszukująca pracy, musisz znaleźć nowe sposoby nawiązywania kontaktów i ubiegania się o pracę zdalną. Możesz postrzegać je jako możliwości, a nie bariery. Pandemia zmieniła wszystkie paradygmaty, które znasz na temat procesu zatrudniania. Zamiast pozwolić, aby to Cię przytłoczyło, możesz wykorzystać to na swoją korzyść.

Możesz stworzyć narrację skupiającą się na Twoich osiągnięciach związanych z pracą, o którą się starasz. Możesz mieć kilka wersji swojego CV dla różnych typów ról lub branż, a każda z nich może skupiać się na zestawie umiejętności, które możesz wykorzystać w nowej pracy.

Przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenie w pracy zdalnej

Jeśli masz doświadczenie w pracy na odległość, możesz je kilkakrotnie odnotować w swoim CV. Możesz je przytoczyć w streszczeniu i każdym opisie stanowiska. Jeśli już pracujesz zdalnie z powodu pandemii, możesz wyjaśnić, jak skutecznie udało Ci się to zmienić. Możesz opowiedzieć swojemu przyszłemu pracodawcy o sposobach, które stosujesz, aby utrzymać działalność operacyjną, nawet jeśli pracujesz w domu.

Powołaj się na swoje umiejętności miękkie i techniczne

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w pracy w domu, możesz opisać swoje umiejętności i doświadczenia przydatne w pracy zdalnej. Na przykład, możesz dodać ścisłą współpracę z innymi pracownikami z różnych lokalizacji. Możesz dodać umiejętności, które pomogły Ci odnieść sukces w pracy w różnych lokalizacjach.

Zapoznaj się z historią firmy związaną z pracą zdalną

W czasie pandemii łatwiej będzie Ci znaleźć pracę zdalną, ponieważ wiele firm otworzyło się na nią. Mimo, że firmy oferują wyłącznie pracę zdalną, możesz sprawdzić firmy, które w zeszłym roku ogłosiły swoje wsparcie dla pracowników pracujących w domu. Możesz dowiedzieć się, czy nadal zatrudniają i przyjmują pracowników zdalnie.

Zmień sposób szukania pracy

Musisz przemyśleć swój następny ruch zawodowy i stworzyć listę preferowanych firm, zamiast szukać ofert pracy według nazwy stanowiska. Możesz rozważyć firmy w preferowanej przez Ciebie dziedzinie, które oferują doskonałe środowisko pracy umożliwiające rozwój kariery. Możesz użyć LinkedIn, aby dowiedzieć się, czy masz wspólne kontakty w firmie, czy twoi byli koledzy mogą cię przedstawić lub czy rekruterzy mogą odpowiedzieć na pytania informacyjne.

Pozycjonuj się jako dostawca rozwiązań i osoba rozwiązująca problemy

Desperacja nie wchodzi w rachubę w tym momencie, ponieważ menedżerowie wiedzą o tym, a to może postawić Cię w niekorzystnej sytuacji. Możesz wzmocnić swoją pozycję i pozycjonować się nie jako osoba poszukująca pracy, ale jako dostawca rozwiązań i osoba rozwiązująca problemy. Kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, wyruszasz na misję poszukiwania faktów, aby dowiedzieć się, czy Twoje umiejętności pokrywają się z problemami, które potencjalny pracodawca próbuje rozwiązać.

Pokaż swoje umiejętności komunikacyjne

Praca zdalna jest wyjątkowa, a komunikacja różni się, ponieważ nie możesz podejść do biurka swojego współpracownika, aby zadać mu pytanie. Komunikacja online jest często pisemna i asynchroniczna. Jeśli chcesz ubiegać się o pracę zdalną, możesz podkreślić swoje umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej i powiedzieć, że znasz kilka platform komunikacyjnych, takich jak Slack.

Możesz omówić, w jaki sposób zarządzasz swoimi oczekiwaniami, ponieważ musisz czekać na odpowiedź. Prawdopodobnie rozwiązałeś problem samodzielnie. Możesz też wspomnieć o swoim doświadczeniu w korzystaniu z Google Meet lub Zoom podczas spotkań.

Doskonała rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna na odległość jest podobna do tej w cztery oczy. Musisz ubrać się jak najlepiej, znaleźć sposób, aby zabłysnąć i przygotować odpowiedzi na niektóre pytania. Jednak będziesz w domu, więc musisz znaleźć miejsce na zdalną rozmowę kwalifikacyjną, zwłaszcza jeśli nie masz domowego biura. Musisz przetestować gadżety, których będziesz używać dzień przed rozmową i upewnić się, że Twoje oprogramowanie jest aktualne.

Końcowe przemyślenia

Podsumowując, oto kilka wskazówek, które możesz wykorzystać podczas ubiegania się o pracę zdalną:

  • Wyrzuć z głowy to, co wiesz o polowaniu na pracę
  • Przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenie w pracy zdalnej
  • Powołaj się na swoje umiejętności miękkie i techniczne
  • Zapoznaj się z historią firmy związaną z pracą zdalną
  • Zmień sposób szukania pracy
  • Pozycjonuj się jako dostawca rozwiązań i osoba rozwiązująca problemy
  • Pokaż swoje umiejętności komunikacyjne
  • Uda Ci się rozmowa kwalifikacyjna

Twoja wymarzona praca może czekać na Ciebie już teraz. Idź i zdobądź ją!


Autor Bio

John Peterson pracuje jako dziennikarz od czterech lat dla londyńskiego magazynu, Shop&Buy. Pisze artykuły dla pisarza esejów i zapewnia pomoc w pisaniu esejów UK dla każdego w potrzebie. Ma również powieść, His Heart, i jest profesjonalnym graczem w mini-tenisa. Możesz połączyć się z nim na Facebooku.

Top