• 5 marca 2024

Przyjęcie technologii w opiece zdrowotnej na przestrzeni lat doprowadziło do lepszej diagnozy i leczenia pacjentów. Spośród wszystkich sektorów, które skorzystały na przyjęciu technologii, opieka zdrowotna jest prawdopodobnie najważniejszym z nich. W konsekwencji, poprawiła się jakość życia w czasie, a to uratowało wiele istnień ludzkich. Ale jakie są niektóre z korzyści płynących z technologii w opiece zdrowotnej? I jakie są niektóre przełomowe technologie medyczne w opiece zdrowotnej w tej chwili?

Korzyści z technologii informatycznych w opiece zdrowotnej

Korzyści z technologii informatycznych w opiece zdrowotnej lub zdrowia technologii informacyjnych , jak inaczej nazywa , są liczne.

Na początek , IT umożliwia lekarzom przechowywanie i pobieranie danych związanych z pacjenta dokumentacji zdrowotnej . To również poprawia komunikację informacji pacjenta poprzez czytelny format , że każdy może korzystać . W rezultacie zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w stosowaniu leków. Wreszcie, ułatwia wyszukiwanie informacji o pacjencie za pośrednictwem bazy danych bez konieczności przeprowadzania nowych badań. Wszystkie powyższe technologie w opiece zdrowotnej mają jedną wspólną cechę: poprawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Wykorzystanie narzędzi technologii medycznej zapewnia bezpieczeństwo pacjenta. Po pierwsze, są to alerty dotyczące leków, flagi i przypomnienia, raporty z konsultacji i diagnozy oraz łatwiejszy dostęp do danych pacjenta. W szczególności alerty mogą pomóc w przestrzeganiu określonych terapii i harmonogramów leczenia. Ponadto, elektroniczny zapis danych może prowadzić do ujednolicenia praktyki wszystkich pracowników służby zdrowia. Wreszcie, korzystanie z elektronicznego rejestru zdrowia może poprawić opiekę nad wspólnymi schorzeniami w oparciu o dotychczasowe dowody.

Technologie medyczne

Nikt nie może twierdzić, że technologia w opiece zdrowotnej jest czymś nowym. Korzystamy z technologii medycznych od najcięższych przypadków do najprostszych, takich jak złamanie kości. Od gipsu po chirurgię robotyczną, postęp technologiczny jest zawsze obecny i niepodważalny. Niemniej jednak, za każdą technologią medyczną kryje się myśl o pacjencie.

W ostatnich latach nastąpiło wiele przełomowych postępów technologicznych w opiece zdrowotnej:

  • Druk 3-D: Drukowanie 3-D istnieje już od kilku lat w wielu dziedzinach. Jeśli chodzi o medycynę, umożliwia tworzenie implantów, a nawet stawów do operacji. Jest on również powszechny w protetyce, ponieważ pozwala na tworzenie idealnie dopasowanych kończyn, zapewniając dodatkowy komfort i mobilność.
  • Sztuczne narządy: Podobnie jak druk 3-D, ale w przypadku rzeczywistych i sprawnych organów, układ odpornościowy pacjenta nie zostanie odrzucony. Technologia zwana bio-drukiem jest szybko rozwijającym się obszarem technologii w służbie zdrowia, który może uratować miliony pacjentów każdego roku.
  • Chirurgia robotyczna: Dodaje kontrolę, precyzję i elastyczność do rąk chirurga, aby operować tak nieinwazyjnie, jak to tylko możliwe dla pacjenta. Dzięki temu niektóre operacje stały się łatwiejsze, a nawet możliwe.
  • Urządzenia ubieralne dla zdrowia: Rozpoczęte jako tracker fitness do śledzenia tętna i tempa, uwydatniły potencjał opieki zdrowotnej. Urządzenia te mogą wcześniej wykrywać anomalie w układzie krążenia i zapobiegać poważnym schorzeniom.
  • Wirtualna rzeczywistość (VR): VR jest intensywnie wykorzystywana w ostatnich latach, ale głównie do celów rozrywkowych. Wirtualna rzeczywistość może jednak pomóc studentom medycyny w zdobyciu "życiowych" doświadczeń w zakresie procedur i wizualnego zrozumienia ludzkiej anatomii.
  • Telezdrowie: Jest to bardzo rozwijający się rynek, który pozwala pacjentom otrzymywać opiekę medyczną za pośrednictwem urządzeń cyfrowych. Pacjenci mogą łatwo mieć dostęp do swojego lekarza, podczas gdy mogą otrzymać diagnozę i poradę medyczną.

Wnioski

Siła transformacji technologii nie mogła oczywiście zostać pominięta w sektorze opieki zdrowotnej. Mimo, że jest to sektor wymagający wysoko wykwalifikowanych osób z wieloletnim wykształceniem, jest on również bardzo wymagający pod względem infrastruktury i narzędzi. Wzrost średniej długości życia na świecie i starzenie się społeczeństw tworzą bardzo wymagający obszar dla innowacji i technologii w opiece zdrowotnej. Wydaje się jednak, że innowacyjność w tej dziedzinie jest bardzo prężna, co sprawia, że krajobraz zmienia się z roku na rok.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) jest naprawdę zaintrygowany potencjałem, jaki niosą ze sobą technologie medyczne i ich wkład w ogólny dobrobyt. Z tego powodu w przeszłości współpracowaliśmy z naszymi partnerami, aby zapewnić materiały szkoleniowe dla higienistek stomatologicznych w Europie i pomóc we wprowadzaniu na rynek pionierskich produktów medycznych.

Jeśli również jesteś zainteresowany inicjatywami w dziedzinie medycyny i szukasz partnerów do wspólnego działania, nie wahaj się z nami skontaktować.

Top