• 15 lipca 2024

Jeśli obawiasz się, że władze podatkowe mogą ujawnić dane osobowe, które podałeś podczas składania zeznania podatkowego online, nie popadasz w paranoję, lecz postępujesz racjonalnie. Wiele osób stale obawia się wycieku swoich danych osobowych. Faktem jest, że naruszenia na wysokim poziomie zdarzają się i praktycznie nic nie można zrobić, aby je powstrzymać. Jednak ataki na prywatność i bezpieczeństwo osobiste w sieci mają miejsce bliżej domu. Chociaż istnieje wiele sposobów ataku na Twoje dane online, dobrą rzeczą jest to, że możesz się przed nimi bronić. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci bezpieczniej żyć w sieci.

1. Aktualizuj program antywirusowy

Mimo że oprogramowanie to nazywane jest antywirusem, odpieranie wirusów jest tylko jednym z jego zadań. Oprogramowanie typu ransomware szyfruje pliki i żąda zapłaty za ich przywrócenie. Programy typu koń trojański wyglądają jak prawidłowe programy, ale kradną informacje zza kulis.

Boty mogą zamienić komputer w żołnierza z armii zombie, który jest gotowy do rozsyłania spamu, ataków typu odmowa usługi i innych działań, które są mu nakazane. Skuteczne oprogramowanie antywirusowe może chronić przed tymi atakami i kilkoma innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

2. Poznaj szczegóły dotyczące zainstalowanego osobistego narzędzia bezpieczeństwa online

Dostępnych jest kilka dobrych aplikacji i ich ustawień, które chronią urządzenie i Twoją tożsamość. Są one jednak wartościowe tylko wtedy, gdy użytkownik wie, jak z nich korzystać. Aby uzyskać maksymalną ochronę dzięki tym narzędziom, musisz zrozumieć ich ustawienia i funkcje.

Na przykład smartfon ma opcję lokalizowania go w przypadku zgubienia. Być może przez przypadek włączyłeś tę alternatywę, ale czy ją wypróbowałeś? Wszystkie narzędzia antywirusowe mają możliwość zwalczania PUA, czyli potencjalnie niechcianych aplikacji.

3. Uzyskanie sieci VPN

Zawsze, gdy łączysz się z Internetem za pomocą publicznej sieci Wi-Fi, musisz skorzystać z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Na przykład, jeśli odwiedzasz restaurację i łączysz się z Internetem, korzystając z jej bezpłatnej sieci. Nie znasz przepisów dotyczących bezpieczeństwa online dla tego połączenia. Ktoś inny może uzyskać dostęp do Twoich plików i danych, a Ty nie będziesz tego świadomy.

Sieć VPN może w takich przypadkach zapewnić ochronę. Sprawdź listy sieci VPN dostępnych online i wybierz tę, która jest wydajna i najczęściej używana. Dokonując tego wyboru, możesz wybrać najlepszą sieć VPN, która została poddana recenzji.

4. Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest uciążliwe dla użytkowników, ale z pewnością zwiększa bezpieczeństwo Twojego konta. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oznacza, że aby dostać się na swoje konto, musisz przejść jeszcze jeden poziom uwierzytelniania, a nie tylko podać nazwę użytkownika i hasło. Jeśli informacje osobiste lub dane na koncie są cenne lub wrażliwe i istnieje potrzeba uwierzytelniania dwuskładnikowego, należy je włączyć. Niektóre z usług online, które oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe, to Evernote, Dropbox i Gmail.

5. Używanie kodów dostępu, nawet jeśli są one opcjonalne

Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, możesz stosować kody dostępu, nawet jeśli są one opcjonalne. Weź pod uwagę wszystkie połączenia i dane osobowe znajdujące się w telefonie. Dlatego korzystanie z niego bez odpowiedniej blokady kodem będzie nie do pomyślenia. Obecnie wiele smartfonów oferuje czterocyfrowy kod PIN. Ale nie zgadzaj się na to.

Upewnij się, że korzystasz z uwierzytelniania biometrycznego, jeśli jest ono dostępne, i ustaw silne hasła. Pamiętaj, że nawet jeśli używasz Touch Id lub jego odpowiednika, będziesz musiał uwierzytelnić się za pomocą kodu dostępu. Zadbaj o to, aby był on silny.

Wnioski

Jeśli pewnego dnia zalogujesz się na swoje konto bankowe i okaże się, że saldo konta wynosi zero z powodu trojana, który przechwycił dane uwierzytelniające, przeżyjesz szok swojego życia. Musisz zadbać o pełne bezpieczeństwo tożsamości online, urządzeń i swoich działań, a pamiętaj, że nie wymaga to zbyt wiele wysiłku.

Większość z wymienionych powyżej wskazówek dotyczących środków, które można podjąć w celu zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, sprowadza się do zachowania zdrowego rozsądku. Większość z tych wskazówek pozwoli Ci zwiększyć Twoje osobiste bezpieczeństwo w sieci. Upewnij się, że Twój program antywirusowy działa prawidłowo i jest poprawnie skonfigurowany.

Top