• 15 lipca 2024

W nadchodzących latach millenialsi będą stanowić większość wszystkich pracowników na świecie. Jako osoby intuicyjnie zorientowane na sprawy obywatelskie, nie boimy się kwestionować korporacyjnych norm, aby tworzyć, dostosowywać się i wykorzystywać bardziej efektywne i innowacyjne metody prowadzenia biznesu.

Na przykład jedną z takich metod, która w ostatnich czasach nabrała rozpędu, są przestrzenie coworkingowe. I tak, jest to dokładnie to, na co wygląda.

W tym artykule zajmiemy się tym, czym jest przestrzeń coworkingowa, jakie są związane z nią korzyści i jak można zbudować własną.

Ale najpierw zacznijmy od podstaw.

Co to jest przestrzeń coworkingowa?

Przestrzeń coworkingowa to w zasadzie wspólna przestrzeń biurowa, w której ludzie spotykają się, aby pracować, nawiązywać kontakty, dzielić się pomysłami i współpracować nad projektami.

Przestrzenie te są zazwyczaj autonomiczne i nie są związane z jednym podmiotem lub firmą. Mają one raczej na celu zebranie zbiorowych wysiłków różnych indywidualnych przedsiębiorców, profesjonalistów biznesowych, freelancerów i dziedzin wiedzy.

Jest to doskonała alternatywa dla kogoś, kto pracuje na umowę zlecenie lub często podróżuje i potrzebuje tymczasowego biura. Ponieważ przestrzenie coworkingowe zyskują coraz większą popularność i z czasem stają się powszechnie akceptowane, nie dziwi oczywiste pytanie, dlaczego w ogóle warto zawracać sobie nimi głowę.

Przestrzeń coworkingowa może być dobrym rozwiązaniem dla:

 • Pracowników zdalnych
 • Wolnych strzelców pracujących w pełnym wymiarze godzin
 • Start-upów, które nie mają fizycznej siedziby
 • Osób pracujących nad projektami pobocznymi
 • Cyfrowych przedsiębiorców
 • Podróżujący w interesach

Dlaczego warto pracować w przestrzeni coworkingowej?

Podczas gdy świat staje się cyfrowy i coraz więcej osób pracuje zdalnie, zaadoptowanie przestrzeni coworkingowych jest całkowicie logicznym i realnym rozwiązaniem. W tym, co zostało spopularyzowane i nazwane "Zdalną rewolucją", ludzie szukają dziś wygodnego i oddychającego środowiska pracy, które "9-5" niestety nie zawsze oferuje.

Przyjrzyjmy się niektórym korzyściom, jakie oferują przestrzenie coworkingowe:

1. Oferuje kulturę skoncentrowaną na społeczności

Po pierwsze, przestrzenie coworkingowe pomagają wypełnić lukę pomiędzy pracą zdalną a budowaniem społeczności. Biorąc pod uwagę to, jak różnorodny jest w nich tłum ludzi z różnych środowisk zawodowych i o różnym doświadczeniu, środowisko jest naturalnie dość zachęcające i oferuje dużą elastyczność, przestrzeń dla kreatywnego myślenia i służy jako doskonały mechanizm informacji zwrotnej.

2. Pomaga w cięciu kosztów

Przestrzenie coworkingowe są świetne do cięcia kosztów i gromadzenia zasobów w jednym, zorganizowanym miejscu. Nie tylko pomaga Ci produktywnie wykorzystać niewykorzystane miejsce (które zjada czynsz), ale także oszczędza koszty poprzez wspólne korzystanie z materiałów biurowych, mediów i innych niezbędnych rzeczy, takich jak połączenie internetowe, meble, prąd i czynsz.

3. Zwiększa skalowalność zespołu

Przestrzenie coworkingowe mogą być dużym atutem dla rozwijających się firm, które potrzebują coraz więcej pracowników, ale nie mają wystarczająco dużo przestrzeni biurowej, aby zatrudnić więcej osób. Korzystając z przestrzeni coworkingowych, pozwalasz na powiększenie swojego zespołu bez konieczności przeprowadzki do większego biura i ponoszenia kosztów jego utworzenia od podstaw.

4. Wzmacnia morale pracowników

Firma prowadzona przez ludzi musi rozumieć ich potrzeby. A typowe biuro korporacyjne, delikatnie mówiąc, nie jest najbardziej inspirującym miejscem na świecie. Jednak przestrzenie coworkingowe rozwiązują ten problem całkiem skutecznie.

Przestrzeń coworkingowa, szczerze mówiąc, jest bardziej nastawiona na postrzeganie ludzi jako produktywnych jednostek niż jako materialnych zasobów - jak to robią firmy. W konsekwencji, ludzie czują się bardziej zauważani, szanowani i doświadczają silnego poczucia przynależności i wspólnoty - co zwiększa ich morale, a tym samym produktywność i satysfakcję z pracy.

Gdzie budować przestrzeń coworkingową

Biorąc pod uwagę fakt, że przestrzeń coworkingowa nie jest związana z żadną konkretną firmą czy instytucją, filozofia jej projektowania jest plastyczna i może być dostosowana do tego, czego oczekujesz. W szczególności, układ miejsca może być tak ustrukturyzowany lub freestyle, jak uznasz za stosowne, zakładając, że znasz tłum, który próbujesz przyciągnąć.

Oto kilka przykładów miejsc, które mogą być wykorzystane jako przestrzenie co-workingu:

 • Nieruchomości niezamieszkane
 • Restauracje, kawiarnie, puby
 • Wolne pomieszczenia biurowe
 • Opuszczone budynki
 • Sale szkolne lub akademickie po godzinach wykładów

...i wiele więcej.

Jak zacząć

Dobra przestrzeń coworkingowa to taka, w której czujesz się swobodnie podczas pracy i możesz z niej wyjść, kiedy tylko zechcesz. Aby osiągnąć ten efekt, konieczna jest inwestycja w projekt i wystrój wnętrza.

Od intuicyjnych obrazów na ścianach, przez pomysły na wystrój kominków, po przestronne pokoje, wszystkie pomysły są mile widziane, ale nie wszystkie powinny być realizowane. Tak wspaniałe, jak przestrzenie coworkingowe są, budowanie ich i ustawianie wszystkiego może być dość onieśmielające.

Biorąc pod uwagę, że przestrzeń coworkingowa musi zaspokajać potrzeby zróżnicowanego tłumu o wielu zainteresowaniach, musi być zaopatrzona w niezbędne rzeczy i dodatki przez cały czas.

Oto kilka kluczowych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę:

Lokalizacja

Optymalna lokalizacja jest bardzo ważna dla każdej udanej przestrzeni coworkingowej. Ponieważ będziesz miał ludzi z różnych poziomów odległości, musisz upewnić się, że przestrzeń do pracy jest:

 • łatwa do znalezienia na mapie
 • łatwo osiągalna za pomocą transportu publicznego
 • znajduje się w miejscu, gdzie popyt jest wysoki, a podaż niska
 • nie znajduje się w głośnej okolicy
 • znajduje się w miejscu o dobrym zasięgu sieci

Wydarzenia i prywatne sale konferencyjne

Przestrzenie coworkingowe są zaprojektowane z myślą o zaangażowaniu społeczności i muszą organizować wydarzenia od czasu do czasu, tak aby ludzie czuli się zaangażowani i byli częścią miejsca pracy.

Jednocześnie jednak potrzebują one prywatnych sal konferencyjnych do spotkań biznesowych i omawiania poufnych informacji lub strategii.

Udogodnienia, spiżarnia, rozwiązania papiernicze

Udogodnienia, takie jak stały dostęp do elektryczności, szybkie łącze internetowe, apteczki i pokoje wypoczynkowe stają się coraz bardziej popularne i ludzie z pewnością będą oczekiwać tego samego od Twojej przestrzeni do pracy.

Jak każde miejsce pracy, przestrzenie coworkingowe wymagają zaplanowania posiłków i napojów, których ludzie będą potrzebować podczas przerw w pracy. Rozwiązania w zakresie artykułów papierniczych będą zawsze wymaganym elementem w środowisku biurowym.

Długopisy, papier, markery, tablice, drukarka i kserokopiarka, wszystko to bez wątpienia będzie potrzebne regularnie. Zadbaj o zapasy, ale bądź także przyjazny dla środowiska i unikaj jak największej ilości odpadów. Promuj narrację zrównoważonego rozwoju i poproś ludzi, aby podążali za nią.

I to wszystko!

Nasz przewodnik dla początkujących, jak zbudować zdrową przestrzeń coworkingową. Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Mamy nadzieję, że wniósł on wartość dodaną do Twojego życia zawodowego i przyszłych przedsięwzięć.

Top