• 15 lipca 2024

Innowacja w kulturze oznacza połączenie tradycji, nowoczesnych tendencji i nowych trendów, które przekształcają pojęcie kultury. Człowiek jako podmiot kultury restrukturyzuje i zmienia swoje otoczenie, w tym przyrodę, różne rzeczy i świat wewnętrzny, a także innych ludzi.

Korzenie innowacji

Pojęcie innowacji po raz pierwszy pojawiło się w badaniach naukowych niemieckich kulturoznawców w połowie XIX wieku i oznaczało wówczas implementację pewnych elementów jednej kultury do drugiej. Zwykle mówiono o implementacji europejskich sposobów produkcji i stylu życia do tradycyjnych społeczeństw Azji i Afryki. Zawsze ważne jest, aby wykorzystywać wszystkie innowacyjne podejścia i narzędzia, ponieważ poprawią one sposób życia i pomogą rozwijać się szybciej i lepiej.

Zmiany społeczne w kulturze

Wraz z rozwojem technologii internetowych obserwujemy istotne zmiany w zachowaniach społecznych i stylach życia. Komunikacja na żywo staje się wielkim problemem dla młodzieży, która woli czat w sieciach społecznościowych niż rozmowę oko w oko z przyjacielem. Ludzie stają się bardziej powściągliwi i zastępują realne życie wirtualnym. W konsekwencji, wiedza i tradycje rodzin nie są przekazywane z rodziców na dzieci, ponieważ po prostu nie komunikują się zbyt często.

Duże tempo życia i stosy zadań i obowiązków wywierają na ludzi ogromny nacisk. W rezultacie nie starcza im czasu na wszystko, co chcieliby zrobić. Zaniedbują więc różne tradycje i rytuały rodzinne, bo po prostu nie mają na to czasu. Na przykład mniej żon gotuje codziennie, bo dużo pracują, wracają do domu późno i zmęczone i łatwiej jest im coś kupić, zamówić jedzenie, a w najlepszym wypadku ugotować w weekend na cały tydzień. Tak więc tradycja rodzinnych obiadów i domowego jedzenia powoli zanika. Bardzo niewiele rodzin przygotowuje wszystkie tradycyjne potrawy na kolację bożonarodzeniową lub na Wielkanoc. W najlepszym wypadku kupują je i, najprawdopodobniej, nie znają nawet ich prawidłowej listy.

W tym kontekście głównym celem kultury innowacyjnej jest osiągnięcie tzw. eko-dynamiki (np. znalezienie optymalnej równowagi między tym, co stare, nowoczesne i nowe). Przywódcy państw powinni dbać o rozwój kultury swoich krajów i kształtować ten rozwój. Powinni oni zawsze pamiętać, że wszystko zaczyna się od edukacji, a więc przedszkola, szkoły, uniwersytety, uczelnie, itp. powinny uczyć swoich uczniów tradycji swojego kraju, jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach życiowych i jakie są normy moralne. W konsekwencji kraj ten będzie posiadał zdrowe społeczeństwo o wysokim poziomie kultury.

Top