• 5 marca 2024

Starsi ludzie są nie tylko bogaci w lata, ale mają też bogactwo umiejętności i doświadczeń. Przeżyli w życiu wiele trudnych sytuacji, które są niewyobrażalne. Jednak w miarę jak ludzie starzeją się i stają się słabi, wielu postrzega ich jako ciężary, a nie jako wciąż funkcjonujących obywateli. W tym artykule omówimy sposoby, dzięki którym starsi mogą wnieść swój wkład w życie społeczne i udowodnić, że się mylą.

Starsi mogą wnieść swój wkład w życie społeczne na różne sposoby

Wolny czas, który mają seniorzy, powinni poświęcać na czynności, które sprawiają im przyjemność. Starzenie się jest nieuniknione, ale jak mówi stary banał, wiek to tylko liczba. Z pewnością starsi ludzie nie mogą być tak aktywni jak kiedyś w życiu codziennym, ale z pewnością mogą robić wiele rzeczy, które sprawią, że będą zajęci i aktywni przez cały dzień.

Oto kilka pomysłów na aktywność, dzięki którym starsi mogą wnieść swój wkład w życie społeczne:

  1. Wolontariat - Wielu starych staje się bardziej zaznajomionych z ideą socjalizacji i pomagania innym. W rzeczywistości, muszą znaleźć nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jednym z najlepszych działań, które mogą zrobić, aby przejść swój czas i stworzyć wpływ jest wolontariat dla sprawy, którą są pasjonaci. Mogą zacząć podawać jedzenie w schronisku dla bezdomnych, mogą pomagać bezdomnym w organizacjach prozwierzęcych lub udzielać korepetycji i pomagać dzieciom w odrabianiu prac domowych. Społeczeństwo obywatelskie zawsze szuka dodatkowej pary rąk do pomocy przy zwiększonych potrzebach.
  2. Nauczanie rzemiosła i zanikających umiejętności - W miarę jak technologia wdziera się do naszego codziennego życia, wiele rzemiosł i umiejętności, które kiedyś były ważne, zanika. Wielu starszych zna rzemiosła i umiejętności, które teraz wymierają i powinni otworzyć swój własny warsztat, aby uczyć innych sztuki, takiej jak rzeźbienie w drewnie, metaloplastyka, dziewiarstwo, garncarstwo itp. Mogą działać jako nosiciele pochodni umiejętności, które wkrótce będą istnieć tylko w książkach historycznych i muzeach folkloru.
  3. Upowszechniaj ich mąd rość - Seniorzy przeżyli kluczowe momenty w historii i wydarzenia, co daje im unikalną mądrość. Ich zgromadzone doświadczenia i wiedza mogą pomóc młodszemu pokoleniu w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących ich przyszłości. To oni doświadczyli zmian na przestrzeni dziesięcioleci i dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu mogą ocenić, czy coś zmienia się na lepsze czy gorsze w różnych kwestiach. Ich "mądrość" czyni ich idealnymi do zaangażowania się w politykę na poziomie lokalnym lub poprzez uczestnictwo w różnych organach władzy.

Projekt COL-SUMERS - Umożliwienie uczestnictwa osób starszych

Projekt COL-SUMERS ma na celu umożliwienie osobom starszym wniesienie wkładu w życie społeczne poprzez ich aktywne uczestnictwo we współczesnym świecie. Postęp technologiczny w ostatnich dekadach stworzył ogromną przepaść technologiczną pomiędzy młodszymi pokoleniami a osobami starszymi, co spowodowało izolację tych ostatnich.

Zobacz oficjalną stronę projektu COL-SUMERS, inicjatywy mającej na celu szkolenie osób starszych w zakresie aktywnego uczestnictwa w nowoczesnym społeczeństwie.

Top