• 15 lipca 2024

Istnieje bezpośredni związek między energią, którą regularnie zużywamy, a środowiskiem naturalnym. Obecnie doświadczamy zniechęcających skutków globalnego ocieplenia, ponieważ większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób zużywamy energię i jakie istnieją rozwiązania.

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton odkryli proste i skuteczne sposoby, które narody mogą stosować w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska. Dziś podzielimy się z Wami dziesięcioma sprawdzonymi rozwiązaniami, które odkryli naukowcy.

Metody te są wykonalne i mogą być stosowane przez każdego, kto chce się zmienić na lepsze. Musimy naprawić nasze błędy, aby przyszłe pokolenia nie musiały płacić za nasze zbrodnie. Ponadto wdrożenie tych rozwiązań pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zaczynajmy!

10 rozwiązań energetycznych, o których musisz wiedzieć

Zrezygnuj z paliw kopalnych

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby chronić matkę ziemię, jest wyeliminowanie spalania ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego. Jest to najtrudniejsza rzecz do zrobienia, zwłaszcza dla bogatych narodów, ponieważ ich obywatele noszą, bawią się, pracują i śpią na produktach wytworzonych z paliw kopalnych. Również kraje rozwijające się zwracają uwagę na produkty z paliw kopalnych, ponieważ chcą, aby ich obywatele nosili, pracowali i spali na nich.

Gospodarka światowa w dużej mierze zależy od ropy naftowej, ponieważ bez niej nie może się odbywać żaden transport towarów ani konsumentów. Węgiel również odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w USA, ponieważ jest wykorzystywany do dostarczania energii elektrycznej do większości stanów.

Niełatwo jest całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych. Można jednak korzystać z innych rozwiązań oszczędzających energię i pieniądze, takich jak energia wiatrowa, biodiesel i tworzywa sztuczne wytwarzane z roślin.

Przenieś się bliżej swojego miejsca pracy

Transport jest jedną z głównych przyczyn emisji gazów cieplarnianych na świecie. Badania wykazują, że spalanie galonu benzyny wytwarza średnio dwadzieścia funtów dwutlenku węgla. Ale to nie musi się wydarzyć.

Jednym z najlepszych sposobów ograniczenia zużycia paliwa w transporcie jest przeniesienie się bliżej miejsca pracy, korzystanie z transportu publicznego, chodzenie pieszo, jazda na rowerze lub inny środek transportu niewymagający paliwa. Można też pracować w domu, jeśli szefowi nie przeszkadza taki pomysł.

Podróże na duże odległości, zwłaszcza loty samolotem, są jednym ze źródeł emisji gazów cieplarnianych. Loty są także jednym z niewielu źródeł zanieczyszczeń powodujących globalne ocieplenie, dla których nie ma realnej alternatywy. Ograniczenie podróży na duże odległości pomoże w zmniejszeniu emisji.

Kontroluj swoje wydatki

Jednym z najprostszych rozwiązań energetycznych pozwalających ograniczyć emisję gazów cieplarnianych jest kupowanie mniejszej ilości rzeczy. Możesz zrezygnować z samochodu, używać przedmiotów wielokrotnego użytku i kontrolować swoją konsumpcję. Dzięki temu spalimy mniej paliw kopalnych, co oznacza produkcję i wysyłkę mniejszej liczby produktów.

Ponadto, zanim coś kupisz, pomyśl o tym w sposób ekologiczny i długoterminowy. Na przykład, jeśli chcesz kupić samochód, wybierz taki, który będzie służył dłużej i będzie miał niewielki wpływ na środowisko.

Używany pojazd hybrydowy zapewnia oszczędność paliwa i pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu nowego samochodu. Kupując podstawowe artykuły gospodarstwa domowego, kupuj je luzem, aby zmniejszyć wydatki na opakowania i ograniczyć bałagan w domu.

Skup się na wydajności

Jak mówi popularne powiedzenie, mniej znaczy więcej. Większość obywateli krajów rozwiniętych świadomie lub nieświadomie marnuje mnóstwo energii, czy to pędząc paliwożernym SUV-em, czy zostawiając włączone światło w pokoju.

Konserwacja samochodu poprzez dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach i prawidłową jazdę nie tylko zmniejszy liczbę wypadków na drogach, ale także przyczyni się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Inwestowanie w energooszczędne urządzenia, takie jak klimatyzatory i lodówki, to także dobre rozwiązanie energetyczne. Energooszczędne urządzenia i żarówki znacznie obniżą Twoje rachunki za prąd. Pamiętaj o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pokoju lub biura.

Jedz pożywną żywność

Uprawa kukurydzy wymaga dużych ilości ropy naftowej do produkcji nawozów oraz oleju napędowego do zbiorów i transportu.

Mięso, czy to kurczak, wołowina czy wieprzowina, wymaga dużej ilości paszy, aby wyprodukować kilogram pełnowartościowego białka. Regularne spożywanie zbilansowanej diety jest możliwe, ale niełatwe.

Badania wykazują, że ludzie, którzy regularnie spożywają mięso, wytwarzają dodatkowo 1,5 tony gazów cieplarnianych w porównaniu z wegetarianami. Uprawa roślin przeznaczonych do spożycia przez ludzi zajmuje mniej ziemi niż hodowla zwierząt. A to daje możliwość zasadzenia większej liczby drzew.

Nie wycinaj drzew

Każdego roku wycinane są 33 miliony akrów lasów. Samo pozyskiwanie drewna powoduje emisję do atmosfery średnio 1,5 miliarda ton metrycznych dwutlenku węgla. Poprawa naszych praktyk rolniczych i właściwa gospodarka leśna pozwolą w znacznym stopniu wyeliminować te emisje.

Kupując produkty z drewna, warto rozważyć wybór certyfikowanych produktów używanych. Amazonia i inne lasy tropikalne na całym świecie są siedliskiem naszego życia na tej planecie. Poświęcanie naszego życia dla dobra gospodarki nie jest dobre.

Odłóż swoje gadżety

Szybki rozwój technologii uprościł większość aspektów naszego życia. Aby technologia mogła nam służyć, musimy kontrolować sposób, w jaki z niej korzystamy. Badania pokazują, że przeciętny dorosły spędza codziennie jedenaście godzin wpatrując się w ekran. Może to być telefon, telewizor, tablet lub komputer.

Oznacza to, że większość ludzi nigdy nie wyłącza swoich urządzeń, aby się od nich odłączyć. A to skutkuje wysokimi rachunkami za prąd. Wyłączenie gadżetów, aby zrelaksować się z bliskimi, jest niezbędne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Dodatkowo obniżysz rachunki za prąd.

Przemyśl na nowo swoje cele rodzinne

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie żyje obecnie około 6,6 miliarda ludzi. W ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat liczba ta może wzrosnąć do dziewięciu miliardów. Obecnie, aby zapewnić przeciętnemu człowiekowi wyżywienie, schronienie, odzież i inne niezbędne rzeczy, potrzeba 54 akrów. W dłuższej perspektywie wzrost liczby ludności będzie niemożliwy do utrzymania.

Niektóre kraje rozwinięte i rozwijające się nałożyły ograniczenia na liczbę dzieci, które może mieć jedna para. Dzięki temu udało się ograniczyć wzrost liczby ludności. Zmiana klimatu nie będzie możliwa, jeśli populacja ludzka będzie wzrastać.

Nie ma idealnej liczby dla ludzkiej populacji. Jednak wzrost liczby ludności oznacza więcej emisji gazów cieplarnianych.

Uszczelnij okna

Izolacja okien to kolejne dobre rozwiązanie energetyczne, które zminimalizuje straty energii i pomoże efektywnie zarządzać temperaturą. Rozważ zainstalowanie żaluzji, zasłon i rolet, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Im więcej zużywasz zasobów naturalnych, tym więcej wydasz na utrzymanie swojego stylu życia.

Kupuj lokalnie

Nie musisz pokonywać tysięcy kilometrów, aby kupić towar, który możesz znaleźć w swojej okolicy. Kupowanie produktów wytwarzanych lokalnie zmniejsza koszty transportu i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na dłuższą metę. Unikaj też kupowania towarów dla zabawy. Zamiast tego kupuj to, co jest Ci potrzebne.

Wnioski

Zmiany klimatyczne to problem, który każdy z nas spowodował świadomie lub nieświadomie. Dlatego każda osoba musi go rozwiązać, zanim będzie za późno. Którą z tych dziesięciu wskazówek zastosujesz już dziś?


Autor Bio

Mary Voss jest niezależnym pisarzem, twórcą treści o tematyce edukacyjnej, zarządzaniu, marketingu oraz redaktorem w best cv writing services. Jest stałą współorganizatorką, moderatorką i uczestniczką webinarów edukacyjnych oraz uczestniczką różnych kreatywnych projektów marketingowych. Jej głównym obszarem zainteresowań są podróże i uczenie ludzi, jak żyć obfitym i nieograniczonym życiem.

Top