• 15 lipca 2024

Co roku Narodowe Komitety Olimpijskie (NOC) na całym świecie organizują obchody na cześć założenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) 23 czerwca 1894 roku w Paryżu. Z tej okazji Pierre de Coubertin uzyskał ponowne ustanowienie igrzysk olimpijskich.

Obchody Światowego Dnia Olimpijskiego stały się corocznym wydarzeniem w ruchu olimpijskim na 42. sesji MKOl w styczniu 1948 roku. Pierwszy Dzień Olimpijski obchodzono 23 czerwca tego samego roku, w którym uczestniczyły w swoich krajach Portugalia, Grecja, Austria, Kanada, Szwajcaria, Wielka Brytania, Urugwaj, Wenezuela i Belgia.

Aby zachęcić wszystkie NOCs do upamiętnienia Dnia Olimpijskiego, Komisja Sportu dla Wszystkich wprowadziła koncepcję Biegu z okazji Dnia Olimpijskiego. W 1987 r. pierwszy bieg zorganizowało 45 NOCs. W 2001 roku liczba ta wzrosła do 169 ze 199 NOCs uznanych przez MKOl.

Celem Biegu Dnia Olimpijskiego jest promowanie uprawiania sportu masowego. Ze względu na popularność biegu, niektóre NOCs zdecydowały się zorganizować go na kilku dystansach, aby przyciągnąć więcej mężczyzn, kobiet i dzieci w każdym wieku. Ponadto do programu dodano różne zajęcia sportowe, pokazy oraz wydarzenia kulturalne i artystyczne, aby zainteresować większą liczbę osób. W niektórych krajach biegi odbywają się jednocześnie w kilku miastach. Znaczna liczba osób niepełnosprawnych również zaczęła brać udział w imprezie.

Solidarność Olimpijska zapewnia NOCs organizującym bieg wkład finansowy, a MKOl dostarcza im certyfikaty podpisane przez przewodniczącego MKOl. The Coca-Cola Company, wierny sponsor Igrzysk Olimpijskich od 1928 r., jest światowym partnerem Biegu z okazji Dnia Olimpijskiego od 1989 r.

http://www.olympic.org.nz/Article.aspx?ID=5612

Top