• 15 lipca 2024

Edukacja i świadomość społeczna odgrywają zasadniczą rolę w budowaniu zdolności społeczności do adaptacji do zmian klimatu, dając ludziom możliwość podejmowania świadomych decyzji. Edukacja klimatyczna pomaga uczniom zrozumieć przyczyny i konsekwencje globalnego ocieplenia, przygotowuje ich do życia w obliczu zmian klimatu i umożliwia kobietom i mężczyznom prowadzenie bardziej zrównoważonego stylu życia. Uczniowie mogą zgłębiać ten temat, pisząc artykuły lub angażując się w proces badawczy.

W ramach swojej pracy nad edukacją dla zrównoważonego rozwoju UNESCO wspiera kraje we włączaniu zagadnień związanych ze zmianami klimatu do systemów edukacyjnych. UNESCO zachęca również szkoły do wdrażania edukacji o zmianach klimatu w ramach podejścia ogólnoszkolnego. Ale co z tymi, którzy nie mają edukacji klimatycznej w szkołach lub już dawno ją ukończyli? Poniższe wskazówki są całkiem proste i każdy może je zastosować!

Korzystaj z transportu publicznego

Transport ma znaczący wpływ na poziom emisji gazów cieplarnianych, a tym samym na globalne ocieplenie. Jeśli jesteś pisarzem, możesz pracować w domu, ale co jeśli musisz codziennie jeździć do biura? Oczywiście, możesz użyć swojego prywatnego samochodu. Ale o wiele lepiej jest dla środowiska, jeśli chodzisz pieszo, jeździsz na rowerze lub korzystasz z transportu publicznego. Jazda na rowerze jest popularna w Holandii, ponieważ jest to wygodny i tani sposób na dotarcie do pracy. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybieraj samochody elektryczne, a w długie podróże wybieraj się pociągiem, a nie samolotem.

Oszczędzaj energię

Wyprane pranie możesz suszyć na sznurku, a nie w suszarce elektrycznej. Zainstaluj izolację termiczną na poddaszu i pod dachem, aby zmniejszyć straty ciepła w zimie. Odłączaj urządzenia elektryczne, których nie używasz. Zainstaluj energooszczędne systemy, takie jak słoneczny podgrzewacz wody. Te środki mogą wydawać się banalne, ale mogą zaoszczędzić dużo energii.

Zmniejsz spożycie mięsa

Produkcja mięsa pociąga za sobą znacznie więcej emisji gazów cieplarnianych niż produkcja kurczaków, uprawa warzyw, owoców i zbóż. Na szczycie w Paryżu, 119 krajów zobowiązało się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolniczym, aby zatrzymać przyspieszenie globalnego ocieplenia. I to jest wspaniałe! Ale Ty osobiście możesz zrobić bardzo wiele. Zmniejsz spożycie mięsa na rzecz warzyw i owoców. Jeśli jest to trudne do osiągnięcia, spróbuj rozmrażać mięso. Dotyczy to również ograniczenia spożycia produktów mlecznych. Ich produkcja wiąże się ze znaczną emisją dwutlenku węgla. Staraj się zaopatrywać w żywność lokalną i sezonową oraz zmniejsz ilość marnowanego jedzenia.

Pozbywaj się odpadów, używaj materiałów nadających się do recyklingu, a nawet wody.

Wszyscy wiemy o tym, jak ważne jest zbieranie odpadów z gospodarstw domowych. Jednak ich transport i przetwarzanie wiąże się z uwalnianiem do atmosfery dużych ilości CO2. Recykling odpadów prowadzi do zmniejszenia zużycia energii. Ale lepiej byłoby ponownie wykorzystać produkty lub ograniczyć ich konsumpcję. To samo dotyczy zużycia wody.

Informować i edukować

Powinniśmy jak najszerzej dzielić się wiedzą na temat globalnego ocieplenia i tego, co ono ze sobą niesie. Twórz grupy społecznościowe dla systematycznych lokalnych praktyk zarządzania. Twórzcie grupy zainteresowań, aby dzielić się sprzętem ogrodniczym.

"Inwestycja w wiedzę procentuje najlepiej" Benjamin Franklin.

Według UNESCO, edukacja, szczególnie jeśli koncentruje się na dzieciach i młodzieży, jest podstawowym czynnikiem w walce ze zmianami klimatu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dzieciom edukację klimatyczną. Niedawny raport Uniwersytetu Stanforda bada wpływ edukacji na temat zmian klimatu na uczniów szkół podstawowych. Wynika z niego, że 83% uczniów zmieniło swój stosunek do środowiska.

Obecnie Włochy są jedynym krajem europejskim, w którym edukacja na temat zmian klimatu jest obowiązkowa w szkołach. Istnieje jednak wiele działań związanych ze zmianami klimatycznymi, które szkoły mogą realizować regularnie. Uczniowie mogą odwiedzać farmy, opiekować się zwierzętami i pomagać w sprzątaniu miasta. Szkoły i uniwersytety mogą ustawiać maszyny do zbierania plastikowych butelek i nagradzać uczniów za takie działania. Możliwe jest również organizowanie w szkołach regularnych dni recyklingu.

Zmiana pogody jest głównym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Jedynym sposobem, w jaki możemy je przezwyciężyć jest praca zespołowa. Każdy jest istotną częścią mechanizmu. Edukacja, nauka i technologia są kluczowe w zapobieganiu zmianom, przed którymi stoimy i tworzeniu rozwiązań, aby poradzić sobie ze zmianami klimatu.


Autor Bio

Beryl Carington jest profesjonalnym pisarzem treści. Pracowała jako copywriter przez ponad 3 lata. Obecnie pisze kompletne przewodniki i porady dotyczące esejów. Beryl interesuje się filmami i lubi podróżować.

Top