• 15 lipca 2024

Pandemia COVID-19 wprowadziła nowy porządek świata, w którym większość firm oferuje obecnie swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Chociaż przynosi to korzyści, takie jak oszczędność kosztów związanych z powierzchnią biurową, wiąże się to z szeregiem wyzwań.

Największym wyzwaniem, z jakim borykają się firmy, jest trudność w skutecznym śledzeniu i mierzeniu wydajności pracowników zdalnych.

Co zatem możesz zrobić, aby śledzić i mierzyć wydajność swoich zdalnych pracowników?

O tym właśnie jest ten wpis. Przeczytaj ten post, aby poznać pięć skutecznych wskazówek dotyczących pracy zdalnej, które pozwolą Ci śledzić i mierzyć wydajność Twoich pracowników zdalnych we właściwy sposób.

Podekscytowany, aby dowiedzieć się więcej?

Zaczynajmy.

1. Przydziel jasne role i rozliczaj ludzi

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie, że wszyscy w Twoim zespole pozostaną produktywni, jest ustalenie jasnych ról i obowiązków. Jeśli nad projektem pracuje pięć osób, każda z nich powinna mieć jasność, za którą część projektu jest odpowiedzialna i co dokładnie musi dostarczyć.

Dobrym sposobem na zapewnienie tego jest ustalenie jasnego zakresu dla każdego projektu. Gwarantuje to, że praca nad projektem jest podzielona na jasne zadania, szacowany czas ukończenia każdego z nich oraz kto jest za nie odpowiedzialny.

Możesz skorzystać z wypróbowanych i sprawdzonych szablonów do tworzenia planu projektu lub zakresu, aby ułatwić sobie pracę. Możesz nawet stworzyć swój własny szablon do tworzenia kompleksowych dokumentów zakresu.

Gdy zaczniesz to robić, gdy coś pójdzie nie tak, będziesz dokładnie wiedział, kto powinien być odpowiedzialny. Ponadto, jeśli projekty są zakończone na czas, zgodnie z zakresem, to będziesz wiedział, że zespół działa dobrze, kolektywnie.

2. Wyznacz jasno zdefiniowane KPI do pomiaru wydajności

Ustalenie jasnych KPI do pomiaru wydajności jest tak samo ważne dla pracowników pracujących w biurze, jak i dla pracowników pracujących zdalnie. Większość organizacji ma wąskie spojrzenie i przykłada największą wagę do liczby godzin spędzonych przez pracownika w pracy.

Nie jest to jednak dobry miernik wydajności. Wydajność pracownika powinna być mierzona na podstawie wykonanej pracy, a nie godzin spędzonych w pracy. W rzeczywistości, efektywny pracownik spędzi mniej godzin na wykonaniu zadania niż pracownik nieefektywny.

Zastanów się więc, jakie KPI są odpowiednie dla każdej roli w Twojej organizacji, z perspektywy tego, jaką pracę mają wykonać. Oto kilka przykładów odpowiednich KPI dla różnych ról:

  • Content writer: Liczba słów i jakość pisania
  • Kierownik sprzedaży: Liczba pozyskanych klientów, wygenerowana sprzedaż itp.
  • Instagrammer Executive: Marketing na Instagramie, projektowanie i wdrażanie kampanii.
  • Kierownik ds. obsługi klienta: Liczba odebranych połączeń, średni czas oczekiwania na połączenie, opinie klientów itp.

Te KPI będą i powinny się różnić dla każdej roli w Twojej organizacji, jeśli chcesz efektywnie mierzyć wydajność pracowników zdalnych.

W przypadkach, w których zdefiniowanie KPI do pomiaru wydajności stanowi wyzwanie, należy wykazać się kreatywnością. Na przykład, zespół w Solitaired wykorzystał wyniki dotyczące własnej produktywności i zaangażowania pracowników, aby zmierzyć wydajność pracy zdalnej.

3. Korzystaj z odpowiednich narzędzi pracy zdalnej

Jednym z kluczowych wyzwań, jakie stawia praca zdalna, jest trudność w śledzeniu pracy i czasu każdego pracownika. Aby przezwyciężyć ten problem, musisz zainwestować w dobre narzędzia do współpracy zespołowej, śledzenia czasu pracy i zarządzania projektami.

Narzędzia do współpracy zespołowej, takie jak Slack, mogą pomóc Ci śledzić, kiedy każdy pracownik się zalogował, kiedy ukończył projekt, jak długo miał przerwę i wiele więcej. Możesz zintegrować to z narzędziami do śledzenia czasu pracy i narzędziami do zarządzania projektami, aby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Istotne jest, aby mieć dobre narzędzie do śledzenia czasu pracy dla swoich zdalnych pracowników, najlepiej takie, które może pokazać, kto jest online w danym momencie. W szczególności pomaga to upewnić się, że nikt nie wykorzystuje pracy zdalnej jako okazji do obijania się i spędzania czasu na pracy.

Narzędzia do zarządzania projektami mogą sprawić, że przepływ pracy nad projektem będzie płynny, pokazując dokładnie, kto jest za co odpowiedzialny i jaki jest stopień zaawansowania każdego zadania.

Należy jednak pamiętać o jednej uwadze:

Nie uciekaj się do mikrozarządzania ani nie używaj śledzenia czasu jako jedynego sposobu mierzenia wydajności. Pamiętaj, że te narzędzia są tylko po to, aby utrzymać rzeczy w porządku, ale rzeczywista wydajność zależy od wielu innych czynników niż tylko czas.

4. Wyznacz dzienne lub tygodniowe cele i terminy

Jest to jeden z najlepszych sposobów na śledzenie i mierzenie wydajności pracowników zdalnych. Jest prosty i skuteczny. Wszystko, co musisz zrobić, to wyznaczyć krótkoterminowe cele i upewnić się, że każdy pracownik realizuje te cele i dotrzymuje terminów.

Jeśli tego nie robią, należy sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli dostarczają wymaganą ilość pracy w określonym czasie, to wszystko jest w porządku.

Proste, prawda?

To jest coś, co powinieneś zrobić, oprócz wszystkiego innego. To może działać jako pierwszy alarm w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje dobrze i nie dostarcza na czas.

5. Zachowaj przejrzystość

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas mierzenia wydajności pracowników, jest zapewnienie, że wszyscy są na tej samej stronie. Dlatego ważne jest, aby ujawnić wszystkie KPI pomiaru wydajności każdemu pracownikowi i stworzyć jasne wytyczne oraz zapisać je w dobrym formacie dla swoich pracowników zdalnych.

Upewnij się, że Twoi pracownicy wiedzą, czego się od nich oczekuje i zapewnij im narzędzia niezbędne do śledzenia ich własnych osiągnięć w zakresie tych KPI. Jeśli są jakieś subiektywne parametry, które bierzesz pod uwagę, to również je ujawnij.

Jeśli pracownik nie radzi sobie dobrze, powinien mieć wystarczająco dużo szans na poprawę, a nie tylko być informowany o problemach podczas oceny rocznej. Możesz również szkolić swoich pracowników i zapewnić im niezbędne narzędzia do podnoszenia kwalifikacji i poprawy ich wydajności.

Wniosek

Jednym z największych zagrożeń związanych z pracą zdalną dla każdej organizacji jest brak możliwości śledzenia i mierzenia wydajności pracowników zdalnych. Jest to jednak wyzwanie, które można łatwo przezwyciężyć po prostu stosując się do wskazówek zawartych w tym poście.

Skorzystaj z tych wskazówek, aby skutecznie śledzić i mierzyć wydajność swoich pracowników pracujących zdalnie we właściwy sposób.

Zobacz więcej: http://dotacjezunii.com.pl

Top