Właściciele małych, średnich i mikro przedsiębiorstw mają możliwość ubiegania się o dotacje unijne na rozwój firmy w ramach różnych programów. Fundusze oferują zarówno programy regionalne, jak i Program Operacyjny Inteligentny Rozwój w Polsce Wschodniej. Określamy, które inwestycje mają największe szanse na dofinansowanie z funduszy unijnych oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację.
Przedsiębiorcy wiedzą, jak ważne jest uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności. Pierwsze miesiące istnienia mikroprzedsiębiorstwa to czas, w którym właściciele ponoszą wysokie koszty. Choć nie zwiększają one innowacyjności firmy, są niezbędne do jej funkcjonowania. Warto przyjrzeć się, czy przysługuje nam dotacja z UE, która pomoże nam w rozpoczęciu działalności.
Dotacje z Funduszy Europejskich to bezzwrotna forma pomocy finansowej, która skierowana jest przede wszystkim do osób bezrobotnych, które:
W ten sposób można uzyskać nawet 40 mln zł. Młody przedsiębiorca ma 12 miesięcy na ich wydanie.
Fundusze Europejskie mocno wspierają innowacyjne rozwiązania. Przedsiębiorcy, którzy w ramach swojej działalności współpracują z jednostkami naukowymi lub zajmują się wdrażaniem innowacyjnych produktów i usług, mają wiele możliwości skorzystania z dotacji unijnych. Fundusze na innowacje dostępne są w ramach programu Polska Wschodnia, a także programów regionalnych dla województw.
Możliwości jest wiele, dlatego wymagania dotyczące dofinansowania mogą się znacznie różnić w zależności od programu. O dofinansowanie można się starać między innymi na:
Sprawdź dotacje dla firm już istniejących i dowiedz się więcej na https://www.a1europe.pl/dotacje-dla-firm-juz-istniejacych/
Informatyzacja to coraz popularniejszy trend w niemal wszystkich dziedzinach biznesu. Mimo ciągłego postępu technologii informatycznych, wciąż istnieje zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Istnieje możliwość uzyskania dotacji unijnych w ramach wybranych programów regionalnych, w tym programu Polska Cyfrowa.
Dotacje na inwestycje ekologiczne mają na celu zmniejszenie zużycia nieodnawialnych zasobów, które są szkodliwe dla środowiska. Są one przeznaczone przede wszystkim na projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. Fundusze te dostępne są w ramach RPO oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ze środków tych można finansować m.in. projekty związane z:
Aby otrzymać dotacje na rozwój firmy za granicą, należy najpierw przygotować biznesplan internacjonalizacji, w którym szczegółowo przedstawiona zostanie strategia działania za granicą. Środki z dotacji można przeznaczyć na wprowadzenie tej strategii w życie oraz na działania takie jak udział w imprezach branżowych, promocjach czy targach gospodarczych. Dotacje mogą być przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz programów regionalnych. Szczegółowe informacje o dotacjach na działalność zagraniczną znajdują się na stronie internetowej PARP.
Unia Europejska oferuje przedsiębiorcom wsparcie na wiele innych sposobów. W aktualnej internetowej bazie usług rozwojowych znajduje się ponad 24 tys. kursów, które kwalifikują się do dofinansowania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Przedsiębiorcy mogą wybrać kurs, który najlepiej odpowiada ich potrzebom i pomoże im w rozwoju zawodowym. Wsparcie to jest dostępne wyłącznie dla małych, średnich i mikro przedsiębiorstw. Więcej informacji na temat usług dofinansowania można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Niezwykle istotne może okazać się znalezienie odpowiedniego programu, w ramach którego można ubiegać się o bezzwrotne dotacje na rozwój firmy. Wszelkie informacje dotyczące dotacji unijnych można zazwyczaj znaleźć w specjalnych Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich działalność jest jednak obecnie ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Warto najpierw poszukać dotacji w Internecie, a potem dopiero kontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranymi punktami PIFE. Można również przejrzeć dział najczęściej zadawanych pytań, aby szybko rozwiać wszelkie wątpliwości. Zachęcamy również do śledzenia działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które są przeznaczone specjalnie dla przedsiębiorców, którzy zostali bezpośrednio dotknięci pandemią.